Colorado Sail
Make 4 interest-free payments of $31.25 fortnightly and receive your order now.
- No shipping costs if no returns. Delivery Info
- Click & Collect: Free in-store pickup. Pickup Info
- Hassle free return policy. Returns Info
Features
- Leather or nubuck upper and leather lining
- Elastic side gussets for easy access
- Contrast stitching for added style
- Padded heel colour which reduces irritation and gives extra cushioning
- The herringbone razor cut outsole tread provides enhanced anti-slip resistance.
- Padded innersole is removable to accommodate orthotics
- This style will fit a wide to extra wide foot
- The Crazyhorse leather/nubuck used for this style is a top layer of animal skin and is less processed to retain its strength and beauty. It will have naturally occurring imperfections, bumps or scratches. These imperfections add to the beauty and the quality of the leather.
(SailBarkCrazyHor_8)
| SKU | SailBarkCrazyHor_8 |
| Barcode # | 4434716616037 |
| Brand | Colorado |
| Shipping weight | 0.7500kg |
| Shipping width | 0.200m |
| Shipping height | 0.120m |
| Shipping length | 0.300m |
| Shipping cubic | 0.007200000m3 |

More info


