Cabello Stitchdown Strobels 761-27 (S)
Make 4 interest-free payments of $42.49 fortnightly and receive your order now.
- No shipping costs if no returns. Delivery Info
- Click & Collect: Free in-store pickup. Pickup Info
- Hassle free return policy. Returns Info
The Women’s feet of Australia are voting. The soft and padded construction of the Cabello shoes provides all-day comfort. Let our feet do the talking. Happy feet mean a happier life.
Features
- An old Cabello favourite in a hand-stitched Strobel construction
- Leather upper and synthetic lining
- Padded collar and elastic gusset to provide security of fit
- Padded foam removable inner sole, covered in leather, for all-day comfort and ability to fit orthotics
- 20mm heel height above the forefoot for that balanced look.
- Stable, flexible, Cabello PU sole for all-day wear gives you added traction
- This style will fit a wide to extra wide foot
(761-27BlackCrinkle_40)
| SKU | 761-27BlackCrinkle_40 |
| Barcode # | 9333333070619 |
| Brand | Cabello |
| Shipping weight | 0.7740kg |
| Shipping width | 0.190m |
| Shipping height | 0.120m |
| Shipping length | 0.300m |
| Shipping cubic | 0.006840000m3 |

More info

